Finanse

Czy warto oszczędzać pieniądze? Oraz dlaczego oszczędzanie nie jest takie istotne

Pamiętam kiedy zarobiłem samodzielnie pierwsze w życiu bardziej sensowne jak na studenta pieniądze. Było to na wyjeździe do Anglii między pierwszym, a drugim rokiem studiów (2005 rok).

Dźwigałem meble po 12-14h dziennie przez 6 tygodni. Przywiozłem coś około 10 tysięcy złotych. Nie było łatwo, ale zarobione pieniądze wystarczyły na cały kolejny rok studiowania dziennego.

Oszczędzanie na wszystkim ma swoje plusy

Oszczędzałem na jedzeniu, rozmowach telefonicznych, ubraniach. Dosłownie na wszystkim, ale dzięki temu zgromadzone pieniądze wystarczyły żeby studiować przez rok bez zarobku.

Nauczyłem się oszczędzać. Każda odłożona złotówka ma znaczenie. Dzisiaj widzę to tak: najważniejsze w tej historii z pewnością nie jest oszczędzanie cały rok.

Co do oszczędzania: google ma na ten temat sporo powiedzenia.

Gdy wpiszesz “oszczędzanie” podpowiada dalej

  • Oszczędzanie wody
  • Oszczędzanie prądu

Gdy wpiszesz “oszczędzać na” podpowiada między innymi

  • Oszczędzanie na jedzeniu

Znajdziesz także „100 pomysłów żeby oszczędzić 100/200 złotych w ciągu miesiąca” i tym podobne. Tylko tak zupełnie realnie odpowiedz sobie na pytanie

Czy jeśli w ciągu najbliższych 4 tygodni oszczędzisz 100 albo 200 zł więcej niż normalnie to zmieni się sporo w Twoim życiu?

Z pewnością coś się zmieni, ale czy coś naprawdę istotnego?

Być może faktycznie znajdziesz kilka niepotrzebnych wydatków. Jeśli obniżysz komfort życia również możesz wydawać mniej. Tylko .. nie tędy droga żeby odłożyć więcej. Jeśli czujesz, że na pierwszym miejscu powinno być zwiększanie zarobku, a nie oszczędzanie – to zobacz konkretne powody dlaczego. Mam nadzieję, że da Ci to do myślenia.


Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do grona ponad 8.000 stałych czytelników, to kliknij tutaj, obierz prezent i dołącz do stałych czytelników

Daj znać w komentarzu

Czy coś się zmieni w ciągu najbliższych 4 tygodni jeśli skupisz się w pierwszej kolejności na zwiększaniu zarobku (a nie oszczędzaniu)?